blacha-zwijarki-do-blach

Zakłady obróbki mechanicznej to miejsca, gdzie powstają różnego rodzaju większe i mniejsze elementy metalowe o różnych kształtach, w tym także całe konstrukcje stalowe. Odbywa się to przy pomocy całego parku maszynowego, z czego jednym z najpopularniejszych urządzeń w takich miejscach są zwijarki do blach. Jakie są ich właściwości?

Do czego służą zwijarki do blach?

Z blachy mogą wykonać różnorodne elementy metalowe, które wykorzystuje się w bardzo różnych branżach – potrzebne są tylko do tego odpowiednie urządzenia. Zalicza się do nich także zwijarkę do blachy, zwaną także walcarką, z pomocą której arkusze blachy można pocienić i formować w wybrane kształty.

Z pomocą zwijarki do blach nadaje się elementom metalowym kształt elipsy, stożka, koła czy owalu. Dzięki nim można także precyzyjnie giąć blachy, które mają ponad 50 mm. Wyprodukowane w ten sposób elementy metalowe mają bardzo różnorodne zastosowanie. Co istotne, wśród walcarek wyróżnia się różne rodzaje tych urządzeń, a główny podział dotyczy ich zastosowania.

Podział zwijarek ze względu na zastosowanie

Pod tym względem klasyfikuje się walcarki jako urządzenia do kształtowników, blach, rur, a także ciągnące, wyginające, prostujące czy łamacze zgorzeliny. Poza tym można je także podzielić ze względu na sposób walcowania, np. pionowe, poziome, skośne czy uniwersalne. Także ze względu na ilość użytych rolek blachy rozróżnia się walcarki trzywalcowe oraz czterowalcowe. Ich specyfika może więc być bardzo różna i o ściśle określonym zastosowaniu. Wybór odpowiedniej zwijarki do blach jest oczywiście podyktowany specyfiką danego zakładu obróbki mechanicznej oraz jego obszaru działania.

Ręczne, mechaniczne i hydrauliczne

Także w zależności od wielkości zakładu produkcyjnego można dostosować zwijarkę do swoich potrzeb i preferencji. Nie zawsze muszą to być bardzo duże urządzenia – w małych przedsiębiorstwach, które zajmują się obróbką metali, równie dobrze sprawdzą się mniejsze walcarki ręczne lub mechaniczne. Te dedykowane dużym zakładom posiadają napęd hydrauliczny.

Zwijarki do blach to urządzenia niezwykle popularne w zakładach obróbki metali – to z ich pomocą można nadać dowolny kształt całym arkuszom blach. Powstałe w ten sposób metalowe elementy wykorzystuje się w najróżniejszych branżach, np. motoryzacyjnej czy budowlanej. Obecnie są to coraz bardziej zaawansowane urządzenia, które między innymi eliminują powstanie odpadów poprodukcyjnych, a ich obsługa może być w pełni zautomatyzowana. Powstałe w ten sposób elementy metalowe odznaczają się precyzją wykonania i wysoką jakością.