Kawa często nazywana jest napojem bogów. Nie da się ukryć, że trudno wyobrazić sobie dzień współczesnego człowieka bez przynajmniej jednej filiżanki kawy. Towarzyszy nam ona w pracy, w domu, a nawet w podróży czy na spacerze.

Kawa naturalna czy rozpuszczalna?
Ludzie często dzielą się na tych, którzy piją tylko kawę naturalną lub tylko kawę rozpuszczalną. Miłośnicy tej pierwszej twierdzą, że kawa rozpuszczalna nie jest prawdziwą kawą i nie ma sensu poświęcać jej więcej uwagi. Czy to rzeczywiście prawda? Taka opinia jest zdecydowanie krzywdząca. Kawa rozpuszczalna jest kawą, która powstaje w specjalnych procesach technologicznych, którym poddawany jest napar z kawy. Oczywiście robi się to na skalę przemysłową w ogromnych ilościach. W zależności od obróbki termicznej, napar z kawy może być suszony w bardzo niskich lub bardzo wysokich temperaturach. Efekt końcowy różni się wtedy, dlatego też kawa rozpuszczalna może mieć postać proszku, granulek lub kryształków. Kawa w postaci kryształków jest zwykle najdroższa na rynku, bo rzeczywiście proces technologiczny prowadzący do jej powstania jest najbardziej pracochłonny i drogi. Taka kawa jest też najzdrowszym rodzajem kawy rozpuszczalnej, o czym warto pamiętać.

Jak często pić kawę rozpuszczalną?
Ile filiżanek kawy rozpuszczalnej dziennie można wypić? Podobnie, jak w przypadku kawy naturalnej. Mówi się zatem o tym, aby spożywać maksymalnie 3 lub 4 filiżanki, oczywiście wszystko w zależności od zdrowia. Przykładowo osoby mające problemy z nerkami czy też kobiety w ciąży nie mogą przesadzać z kawą. Sama kawa prowadzi do odwodnienia organizmu, dlatego najlepiej spożywać ją po prostu wraz ze szklanką wody wypijaną po zakończeniu filiżanki.

Jak przygotować kawę rozpuszczalną?
Przygotowanie kawy rozpuszczalnej jest banalnie proste. Warto jednak stosować się do wskazówek, które producenci kawy podają na swoich opakowaniach. Dlaczego? Ponieważ mogą być tam informacje dotyczące na przykład preferowanej temperatury wody, dzięki której smak kawy będzie najprzyjemniejszy. Trzeba pamiętać również o tym, że kawę rozpuszczalną często pije się razem z mlekiem i cukrem lub śmietanką w proszku. Najlepiej wykluczyć z diety tę ostatnią. Śmietanka w proszku, który służy do zabielania kawy, jest bardzo niezdrowa. I to właśnie przez nią często sama kawa rozpuszczalna również uważana jest za niezdrowy napój. Jak zatem pić kawę rozpuszczalną? Po prostu z samym mlekiem, najlepiej tym o niskiej zawartości tłuszczu. Taka kawka smakuje wybornie i wcale nie jest niezdrowa dla ludzkiego organizmu.