zaginarka do blachy

Pod koniec XV wieku Leonardo Da Vinci naszkicował proste urządzenie, które umożliwiało gięcie blach, wykorzystywanych już wtedy nie tylko w produkcji rycerskich zbroi, ale także w budownictwie. Ten nieśmiały prototyp dzisiejszych zaginarek był wtedy napędzany za pomocą koła wodnego i dopiero później inżynierowie wpadli na pomysł używania dwóch ciężkich cylindrów do tłoczenia metali. Od czasu fantastycznego szkicu Da Vinci, proces gięcia blachy uległ znacznemu postępowi i obecnie dysponujemy kilkoma technologiami gięcia. Nowoczesna zaginarka do blachy umożliwia bardzo dokładne gięcie i jest wykorzystywana przy różnych scenariuszach projektowych. Co należy wiedzieć o dzisiejszych zaginarkach, o tym właśnie jest poniższy tekst.

Na czym polega proces zaginania blachy?

Aby lepiej zrozumieć specyfikację technologiczną zaginarek do blachy warto przyjrzeć się bliżej samemu procesowi gięcia. Otóż polega on na przyłożeniu odpowiedniej siły naciskowej do części blachy w celu zmiany jej geometrii kształtu. Siła ta powoduje naprężenie blachy metalowej przekraczające jej granicę plastyczności, powodując fizyczne odkształcenie materiału bez pękania lub uszkodzenia.

Chociaż proces ten jest dość prosty na pierwszy rzut oka, to jednak istnieje kilka metod gięcia blach, z których wszystkie mają podobne funkcje, ale różnią się sposobem działania. Ich właściwy dobór, a także wybór odpowiednich zaginarek do blachy, jest determinowany rodzajem materiału z jakiego jest wykonana blacha, jej rozmiarem i strukturą.

Zaginarka do blachy – rodzaje i wykorzystanie

Generalnie zaginarki do blach możemy podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Wszystkie one mogą być wykorzystywane w niewielkich zakładach ślusarskich i blacharskich, jak i dużych molochach przemysłowych.

Do najprostszych urządzeń tego typu należy z pewnością zaginarka dekarska. W zasadzie każda osoba bez specjalnego wyszkolenia może jej używać, jednak ograniczenia dotyczą rodzaju blachy. Taka zaginarka do blachy nadaje się tylko do gięcia wymiernie cienkich (około 3 mm) i niewielkich materiałów pod względem gabarytów. Niewielka jest też siła nacisku.

Na drugim miejscu wymienimy tutaj giętarki segmentowe. To większe urządzenia, typowo stacjonarne, które mają już napęd elektryczny. Służą do zaginania grubszych blach i charakteryzują się wyższą precyzją.

Jednak najczęściej używanym urządzeniem do gięcia blachy jest prasa krawędziowa. Działa ona poprzez obniżenie stempla na blachę umieszczoną na matrycy, dzięki czemu uzyskuje się dokładnie pożądaną geometrię. Sterowanie numeryczne zapewnia wysoką precyzję, a maszyny tego typu można spotkać głównie w dużych zakładach przemysłowych. Prasy takie są ponadto bardzo szybkie, co przekłada się na dużą wydajność pracy.